Vyhledávám data...
TISKOVÉ ZPRÁVY / Strojírenství


Smíchovu pomůže město kolektorem pod Vltavou

16.11.2007

Rozvodna na pražském Smíchově by do tří let nemusela stíhat pokrýt požadovaný odběr elektrické energie. Tato městská část se dynamicky rozvíjí a za posledních 7 let se spotřeba zdvojnásobila. Aby se Smíchov mohl dále bez problémů rozšiřovat a v roce 2009 nedošlo k energetické krizi, rozhodlo se hlavní město Praha dovést na levý břeh nejen dostatek energie, ale i další inženýrské sítě. Nové město spojí se Smíchovem podtunelováním Vltavy kolektor - v hlavním městě jedna z nejzajímavějších a technicky velmi náročných staveb posledních let.

Smíchov se každým rokem mění, moderní výstavba a celkový rozvoj této lokality s sebou přináší vysoké nároky na dodávky elektrické energie. Oblast zatím nemá záložní zdroj a v případě vážnější havárie by se v budoucnu mnohé oblasti Smíchova mohly ocitnou bez energie. Také fungování soustav vodovodů a plynovodů na obou březích jako samostatných celků je pro případ havárií neefektivní a neekonomické. Za několik let by vzhledem k rozmachu informačních technologií nestačily ani sítě sdělovací. „Kolektor představuje pro Smíchov komplexní řešení jeho budoucnosti. . Oba břehy řeky strategicky propojí nejen elektrickými kabely, ale kapacita tunelu zvládne také vodní a plynové soustavy a případné jiné sítě. Další rozvoj Smíchova očekáváme především kolem komunikace Radlická a v oblasti Smíchovského nádraží. Kolektor bude hotov do roku 2009. Stavebnímu rozmachu tu tedy nic nebrání,“ vysvětlil důvody ražby kolektoru náměstek pražského primátora Pavel Klega, pod kterého rozvoj a správa kolektorové sítě spadá. Rozšířením stávající kolektorové sítě se podle něj navíc zvýší variabilita tras inženýrských sítí. Praha tak bude schopna lépe zvládnout případné havárie a výpadky sítí jejich rychlým vzájemným přepojováním. „Propojení inženýrských sítí pomocí kolektoru je v daných podmínkách urbanizovaného silně dopravně zatíženého celku nejrozumnějším řešením, které umožní tyto sítě snadno kontrolovat, opravovat a pokládat v časovém sledu momentálních potřeb města, aniž by tyto činnosti znepříjemňovaly život obyvatel,“ dodal náměstek Klega. Hloubkový tunel povede z náměstí I. P. Pavlova pod náměstím Palackého a ze Zitkových sadů podejde Vltavu jižně od Palackého mostu. Na smíchovské straně pak bude pokračovat pod ulicemi Na Bělidle, Nádražní a Plzeňská po křižovatku ulic Plzeňská a Kováků do koncové jámy v ulici Na Zatlance. Odbočkou z Karlova náměstí do Vodičkovy ulice se navíc spojí s dalším kolektorem. „Délka nového kolektoru je plánována na 2,2 kilometru, úsek vedený pod Vltavou bude přitom měřit cca 460 metrů. Razit budeme ve skalním podloží, v hloubce 32 metrů. S otevřenými výkopy počítáme jen u kolektorových šachet, kterých na trasu umístíme celkem osm. Projekt se dotýká nejen území, jímž trasa kolektoru přímo prochází, ale všech částí Prahy, jež budou provázány se sítěmi vedenými v kolektoru,“ upřesnil Otakar Čapek, generální ředitel městské akciové společnosti Kolektory Praha. Také Pražská energetika, a.s. (PRE) se problému Smíchova intenzivně věnuje. Jako dočasné náhradní řešení zvolila rychlou výstavbu nouzového kabelovodu též pod Vltavou. Ten by měl propojit rozvodnu Karlov se smíchovskou rozvodnou, které se tak budou již v roce 2008 vzájemně jistit. Po dokončení nového městského kolektoru jej PRE využije především pro další kabelové propojení smíchovské rozvodny se zařízením v Holešovicích a pro další kabely trafostanic na obou březích Vltavy. Hrozící energetická nedostatečnost Smíchova pak bude definitivně zažehnána.

Chcete vědět víc

Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?
Rychlý kontakt

Bisnode Česká republika, a.s.
A Siemensova 2717/4
155 00 Praha 5

  +420 274 000 800
  +420 274 000 100
  podpora@bisnode.cz

Tento web používá soubory cookie k poskytování služeb, personalizaci reklam a k analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.