Vyhledávám data...

„Kmenové listy dokáží anonymizovat skutečného vlastníka společnosti s ručením omezeným a zájem o tento typ firem mezi podnikateli prudce roste“.

Kmenový list je listinný, neomezeně převoditelný, cenný papír. V podstatě se chová jako akcie na jméno. Převádí se předáním a rubopisem s jednoznačnou identifikací nabyvatele. Kmenový list resp. obchodní podíl se převádí předáním a zjednodušuje a zlevňuje převody obchodních podílů. Do doby, než je kmenový list předložen společnosti, přičemž není určena řádná lhůta, je podíl fakticky anonymní a identita skutečného majitele by nemusela být zjistitelná až do chvíle, kdy bude chtít vykonávat vůči společnosti svá práva.

„Kmenové listy vydalo 2,5 procent, tj. 726 společností s ručením omezeným, které byly založeny v loňském roce, zatímco v roce 2014 se jednalo o 2 procenta nových subjektů, tedy o 487 společností s ručením omezeným. V letech 2014 až 2016 vzniklo 1 863 společností s ručením omezeným s vydanými kmenovými listy, což jsou tři pětiny všech firem s kmenovými listy. V registru smluv figuruje minimálně 126 dodavatelů s kmenovými listy, kteří vysoutěžili 513 zakázek v objemu převyšujícím 188 milionů korun. Čtvrtina společností s kmenovými listy má registrovanou adresu na virtuálním sídle,“ zhodnotila populaci firem Petra Štěpánová z Bisnode.

Chcete vědět víc

Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?
Rychlý kontakt

Bisnode Česká republika, a.s.
A Siemensova 2717/4
155 00 Praha 5

  +420 274 000 800
  +420 274 000 100
  podpora@bisnode.cz

Tento web používá soubory cookie k poskytování služeb, personalizaci reklam a k analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Bisnode zpracovává informace o všech podnikatelských subjektech a k nim navázaných subjektech v České a Slovenské republice, které se na podnikatelské činnosti těchto subjektů podílejí. Jedná se především, nikoliv však výlučně, o veřejně přístupná data společníků či majitelů , jednatelů, členů statutárních a kontrolních orgánů právnických osob a zveřejněná data jiných podnikatelských subjektů, kterým bylo přiděleno IČO podle právního řádu dané země. Detailní informace o zpracování jsou veřejně k dispozici na www.bisnode.cz/privacy.